Amerykańskie
wydanie (2009)

Kindle Store

(2010)

Wreszcie sprawdziłem własnoręcznie, jak to jest w amazon.com z cenami książek w wersji kindle.

Książki w wersji kindle, sprzedawane odbiorcom znajdującym się poza USA, są droższe. Koniec kropka.

W dodatku, znajdując się poza USA, niektórych książek w tej wersji nie można w ogóle kupić.

Wyniki liczbowe podam na dwóch konkretnych przykładach. Pierwszym jest książka Jeffery Deavera Roadside Crosses: A Kathryn Dance Novel (po polsku Przydrożne krzyże).

Otóż 20 lutego 2010 w ofercie widocznej w amazon.com dla użytkowników z amerykańskimi numerami IP cena wersji kindle wynosiłą USD 9,99, a dla użytkowników z polskim, a zapewne także dowolnym europejskim, numerem IP wynosiła USD 13,79.

Później amazon.com przestał sprzedawać wersję kindle tej konkretnej książki odbiorcom na terenie USA. Gdy kolejny raz sprawdziłem ceny, 3 kwietnia 2010, wersja kindle dla odbiorców w USA kosztowała USD 8,99, ale sprzedawał ją sklep Simon and Schuster Inc. Wersję "międzynarodową" nadal sprzedawał amazon.com, ale znacznie taniej, bo za USD 11,49.

Nie jest trudno policzyć, że różnica w cenie wynosząca najpierw USD 3,80, a potem USD 2,50, to narzut 38% i 27,8% na cenę amerykańską.

Można tylko spekulować, czy wyższa cena spowodowana jest przewidywanymi kosztami transmisji "global wireless". Jeśli tak jest, to w pierwszej chwili mimo wszystko może się ona wydawać mocno zawyżona. Trzeba jednak pamiętać, że płacąc raz za książkę, dostajemy możliwość wielokrotnego jej ładowania do swojego urządzenia z "półki" w Kindle Store. Tę samą książkę można dzisiaj załadować do drugiego kindle, do iPhone'u...

Przy okazji porówanie, ile kosztuje ta sama książka w różnych innych wersjach, przy czym te ceny nie zależą już lokalizacji kupującego.

Otóż "Roadside Crosses" (wydanie amerykańskie) w amazon.com kosztuje:

  • papier w oprawie twardej – USD 17,79
  • papier w oprawie miękkiej – USD 9,99
  • papier w oprawie twardej z dużym drukiem – USD 34,95
  • audio, mp3, wersja pełna (14h22min) na płycie – USD 31,49
  • audio, mp3, wersja pełna (14h22min) jako plik – USD 26,24
  • audio, mp3, wersja skrócona (6h22min) na płycie – USD 22,79
  • audio, mp3, wersja skrócona (6h22min) jako plik – USD 15,74.

Drugi przykładem jest książka Stephena Kinga Under the Dome. A Novel (po polsku Pod kopułą).

Ta książka w wersji kindle dla odbiorców w USA kosztuje USD 16,99. Amazon zaznacza, że cena ta została ustalona przez wydawcę. Książka sprzedawana przez sklep Simon and Schuster Digital Sales Inc.

Odbiorcy poza USA mogą natomiast obejść się smakiem. Tej książki w wersji kindle nie kupią. Amazon nie pokaże im nawet, że książka w takiej wersji w ogóle istnieje. A jeśli jakoś na jej fiszkę trafią, np. klikając następujący link Under the Dome: A Novel (Kindle Edition), przeczytają, że "pricing information not available". Zaś amerykański użytkownik, klikając ten sam link, dostanie cenę oraz informację, że sprzedawcą jest Simon and Schuster (a Amazon.com tylko pośredniczy).

2010-04-03 ● 2010-02-20